Conwy News, Local News & Archive — April 5, 2017 at 2:13 pm — Updated: April 5, 2017 at 2:15 pm

Election 2017: Conwy Council candidates

by
Share this story:

On Thursday 4th May, voters go to the polls for the Conwy County Council elections.

125 candidates will be standing across the county for 52 seats – including up to ten seats in Colwyn Bay, nine in the Abergele & Kinmel Bay area and eight seats in Llandudno. Six councillors have already been elected unopposed.

Here’s a full list of candidates standing in the 32 electoral wards:

ABERGELE PENSARN
– DAVE HANCOCK (Welsh Labour)
– ALAN HUNTER (Plaid Cymru)

BETWS-Y-COED
– KATHY COUTANCHE (Welsh Labour)
– LIZ ROBERTS (Plaid Cymru)

BETWS-YN-RHOS
– DR JAMIL AHMED (Independent)
– IFOR LLOYD (Independent)

CAPEULO
– KATHLEEN McCAFFREY (Independent)
– GEOFF RUNICMAN (Welsh Labour)

COLWYN (two councillors)
– CHERYL CARLISLE (Welsh Conservative)
– BRIAN COSSEY (Welsh Liberal Democrats)
– ELSPETH GRIFFITHS (UKIP Wales)
– PAUL RICHARDS (Labour and Co-Operative Party)

CONWY (two councillors)
– SHARI BARBER (Welsh Liberal Democrats)
– EMMA LEIGHTON-JONES (Independent)
– EMILY OWEN (Welsh Labour)
– JOAN VAUGHAN (Independent)

CRAIG-Y-DON (two councillors)
– FRANK BRADFIELD (Welsh Conservative)
– FRANCIS DAVIES (Welsh Conservative)
– GARETH JONES (Plaid Cymru)
– RAY KHAN (Plaid Cymru)

CRWST
– CHRISTINE HUMPHREYS (Welsh Liberal Democrats)
– EDGAR PARRY (Independent)
– AARON WYNNE (Plaid Cymru)

DEGANWY (two councillors)
– SAMANTHA COTTON (Welsh Conservative)
– JULIE FALLON (Independent)
– DON HALE (Independent)
– ARTHUR JAMES (Welsh Conservative)

EIRIAS (two councillors)
– DAVE COWANS (Independent)
– ADRIAN MASON (Welsh Conservative)
– BOB SQUIRE (Independent)

GELE (three councillors)
– MARK BAKER (Welsh Conservative)
– LYNN CUNNAH-WATSON (Welsh Conservative)
– PAULINE HEAP-WILLIAMS (Welsh Conservative)
– DELYTH MACRAE (Plaid Cymru)
– MORRIS ROBERTS (Independent)
– ANDREW WOOD (Independent)

GLYN (two councillors)
– DAVID HOWCROFT (Welsh Conservative)
– CHRIS HUGHES (Welsh Labour)
– ADAM KEALEY (Welsh Conservative)
– ABDUL KHAN (Plaid Cymru)

GOGARTH (two councillors)
– TERRY DEWAR (Labour and Co-Operative Party)
– LOUISE EMERY (Welsh Conservative)
– MARGARET LYON (Independent)
– HARRY SAVILLE (Welsh Conservative)

GOWER
– SAM EGELSTAFF-THOMAS (Welsh Labour)
– ROBERT JENKINS (Plaid Cymru)

KINMEL BAY (three councillors)
– STUART ANDERSON (Independent)
– EDWARD BATEMAN (Welsh Conservative)
– GEOFFREY CORRY (Welsh Conservative)
– BILL DARWIN (Independent)
– DAVID GAFFNEY (Welsh Labour)
– MORRIS JONES (Welsh Conservative)
– MICHAEL SMITH (Independent)
– NIGEL SMITH (Independent)

LLANDDULAS
– GARETH DAVIES (Welsh Conservative)
– KEITH EELES (Independent)

LLANDRILLO YN RHOS (four councillors)
– CHRIS BROCKLEY (Welsh Labour)
– GEMMA CAMPBELL (Independent)
– HANNAH FLEET (Independent)
– DAVID GRIFFITHS (UKIP Wales)
– JAMES LUSTED (Welsh Conservative)
– DONALD MILNE (Welsh Conservative)
– ROGER PARRY (Welsh Conservative)
– DAVID ROBERTS (Welsh Conservative)

LLANGERNYW
– GARFFILD LEWIS (Plaid Cymru)
– HAZEL MEREDITH (Welsh Conservative)
– CLWYD ROBERTS (Independent)

LLANSANFFRAID
– CATHY HOWE (Welsh Labour)
– SARAH LESITER-BURGESS (Welsh Liberal Democrats)
– JEFFREY PEARSON (Welsh Conservative)
– DAVE REES (Independent)

MARL (two councillors)
– BILL CHAPMAN (Welsh Labour)
– MIKE PRIESTLEY (Welsh Labour)
– EVA ROBERTS (Welsh Conservative)
– HELEN ROBERTS (Welsh Conservative)
– SUE SHOTTER (Welsh Liberal Democrats)

MOCHDRE
– STEPHEN COLLIS (Welsh Conservative)
– ADRIAN TANSLEY (Welsh Labour)

MOSTYN (two councillors)
– Prof. ROB ATENSTAEDT (Independent)
– AMANDA HAWKINS (Independent)
– PAT HEBRON (Welsh Labour)
– MIKE HOLD (Independent)
– CHRISTOPHER HUSSAIN (Welsh Labour)
– JANET JONES (Independent)
– DEWI MILES (Independent)
– GREG ROBBINS (Welsh Conservative)
– MICHAEL WILLIAMS (Welsh Conservative)

PANT-YR-AFON / PENMAENAN
– JASON EDWARDS (Welsh Liberal Democrats)
– KEN STEVENS (Welsh Labour)

PENRHYN (two councillors)
– CAROL BEARD (Independent)
– MIKE BIRD (Labour and Co-Operative Party)
– WILLIAM BULLOCK (Independent)
– CHRISTOPHER CATER (Independent)
– CHRISTOPHER DAVIES (Independent)
– SIMON HILLMAN (Welsh Conservative)
– MARK PAVEY (Welsh Conservative)
– VIOLET WIGZELL (Independent)

PENSARN
– DAVID CARR (Independent)
– PAT HART (Welsh Liberal Democrats)
– TRACY HUGHES (Welsh Labour)
– TRYSTAN LEWIS (Plaid Cymru)

PENTRE MAWR (two councillors)
– JOHN JONES (Independent)
– JOHN MACLENNAN (Welsh Conservative)
– CHARLIE MCCOUBREY (Independent)
– SAM ROWLANDS (Welsh Conservative)

RHIW (three councillors)
– JOHN CLAYTON (Welsh Conservative)
– MARY DOYLE (Welsh Conservative)
– JOHN ROBERTS (Welsh Liberal Democrats)
– TREVOR STOTT (Welsh Liberal Democrats)
– STEPHEN WILLIAMS (Welsh Conservative)
– TIM WILLIAMS (Welsh Liberal Democrats)

TOWYN
– DAVID JOHNSON (Independent)
– BERNICE MCLOUGHLIN (Welsh Conservative)

TREFRIW
– JANE BOWLES (Welsh Conservative)
– IAN JONES (Plaid Cymru)
– TOMOS JONES (Independent)
– ALISTAIR MINTON (Independent)

TUDNO (two councillors)
– PHILIP EVANS (Independent)
– RONNIE HUGHES (Welsh Labour)
– CAROL MARUBBI (Independent)
– ANGIE O’GRADY (Welsh Labour)

UWCHWALED
– RHYDIAN HUGHES (Plaid Cymru)
– PETER LEWIS (Independent)

UWCH CONWY
– WYN JONES (Plaid Cymru)
– ANDY WALSH (Independent)

In the six remaining wards, six candidates have been elected unopposed as councillors and county elections will not be held on 4th May.

BRYN
– ANDREW HINCHCLIFF (Welsh Labour)

CAERHUN
– GORONWY EDWARDS (Independent)

EGLWYSBACH
– AUSTIN ROBERTS (Plaid Cymru)

LLANSANNAN
– SUE LLOYD WILLIAMS (Plaid Cymru)

LLYSFAEN
– PHILIP CAPPER (Welsh Conservative)

PANDY
– PENNY ANDOW (Welsh Labour)

Share this story:

Leave A Comment Using Facebook (Website Comment Form Below)

Use the form below to post a comment via facebook

Comments are closed.





60 queries in 1.704 seconds.